9 lietas kas jāzina, lai veiksmīgi pārdotu mežu

Vai zināji,ka mūsdienās mežam ir liela vērtība? Diemžēl pieredze parāda, ka daudzi cilvēki to nesaprot. Ja Tavā ģimenes vai lauku īpašumā ir mežs, šajā rakstā izstāstīsim lietas, kas būtu jāzina, lai to varētu ātri un veiksmīgi pārdot.

Ja Tev ir nepieciešama nauda, lai nopirktu dzīvokli, māju, mašīnu vai to lietu, ko iecerēji, mēs izstāstīsim, kā to pārdot par labāko cenu un ko ņemt vērā, lai neiegrābtos ar nodokļiem.

Mežu nozarē darbojamies jau vairāk nekā 20 gadus. Varam droši sevi saukt par speciālistiem. Praksē esam piedzīvojuši dažādas situācijas un zinām, kā novērtēt īpašumu un kā pasargāt sevi no negodīgiem pircējiem.

Noskaidro, kā pārdot mežu Hansaprojektam šeit.

1. Mežam ir liela vērtība, punkts

Daudziem mežu īpašniekiem, lauksaimniekiem vai pilsētniekiem, kam laukos pieder mežs liekas, ka tie ir tikai koki un krūmi. Daļa taisnības tur ir, mežā tiešām aug koki. Taču realitāte ir tāda, ka šie koki un krūmi var maksāt desmitiem tūkstošu.

Mūsu praksē ir bijis gadījums ar kundzi, kas nevarēja apmaksāt augstskolu savai meitai, bet mežu uzskatīja par krūmiem. Kundze beigās vērsās pie speciālistiem. Izrādījās, ka “krūmi” maksā 20 000 eiro.

2. Kas jāzina, novērtējot mežu?

Tātad, meža vērtību ietekmē vairāki faktori:

 • Meža platība
 • Koku sugas
 • Koksnes sortiments
 • Cirsmas novietojums
 • Attālums no ceļa

Protams, nepieciešams jautāt konsultāciju profesionāliem novērtētājiem. Jāveic tā saucamā “dastošana”.

Novērtē savu mežu ar Hansaprojekts bez maksas. 

3. Kādi ir populārākie mežu pārdošanas veidi

Tātad, ir divi veidi, kā pārdot mežu:

 1. Pārdot kā visu īpašumu
 2. Pārdot ciršanas tiesības

4. Cirst vai necirst mežu?

Mežu īpašnieki regulāri konsultējas pie mums par mežu un bieži izskan jautājums – cirst vai necirst mežu? Tad mēs skaidrojam meža īpašniekam, ka mežam tiek pielietotas tās pašas vadlīnijas, kā lauksaimniecībā – jāiestāda, jāaudzē, jākopj un jānovāc. Atšķirība ir tajā, ka mežā koku augšanas cikls vidēji ir 60-80 gadi. Kokam, sasniedzot ciršanas vecumu, koksnes pieaugums strauji apstājas vai nelabvēlīgu apstākļu ietekmē (vētras, bebru appludināšana) – pat samazinās.

Lai novērtētu, cik izdevīgi ir izstrādāt mežu,  jāveic tā inventarizācija. Iegūtie dati dos iespēju saprast:

 • Kādas koku sugas un cik lielos apjomos aug Tavā mežā
 • Kādi ir augšanas apstākļi konkrētā īpašumā
 • Cik daudz ir iespējams iegūt koksni no sava meža īpašuma

Mūsu ieskatā, izaugušu mežu drošāk un ekonomiski izdevīgāk ir izstrādāt, ar nosacījumu, ka tirgū ir augstas koksnes cenas. Protams, katrs gadījums cirst mežu vai necirst ir jāvērtē atsevišķi. Ja Tu plāno mežu pārvērst naudā, neiesakām taupīt šo procesu vecumdienām.

Tātad, drošāks veids ir pārvērst mežu naudā uzreiz nekā gadiem to turēt savos aktīvos.

5. Kas var tieši pretēji –  samazināt meža vērtību?

Kā rāda pieredze, likumdošana spēj samazināt meža vērtību līdz pat 90%. Vairākiem meža īpašniekiem mūsu praksē pēdējos gados ir gadījusies nepatīkama situācija. Šie īpašnieki taupīja ozolu tīraudzes kā vecumdienu pensiju fondu.

Taču valdība vienā dienā izmainīja likumus, kas nosaka, ka ozola tīraudzes kailcirtēs vairāk nevar neko cirst. Šajā gadījumā meža vērtība samazinājās pat līdz 90% un pensijas fonds vienā dienā ir vienkārši  izkūpējis likumdošanas labirintos.

6. Samaksa līguma slēgšanas brīdī

Ik pa laikam medijos dzirdam, ka apkrāpts kāds meža īpašnieks. Tāpēc mūsu ieteikums, pārdodot mežu, vienmēr vadīties pēc principa, ka samaksa par mežu tiek pārskaitīta līguma slēgšanas brīdī.

Pieļaujot iespēju, ka nauda tiks samaksāta vēlāk vai pēc meža izstrādes, pastāv risks, ka naudu nesaņemsi vispār. Lielākoties, mežu katrs no mums pārdod tikai vienreiz dzīvē par diezgan prāvu naudas summu, tāpēc neiesakām to pārdot ar pēcapmaksu, tā riskējot sastapties ar negodīgiem pircējiem.

Šie pēcapmaksas pircēji ļoti bieži skaisti runās, sauks cenas virs tirgus līmeņa un viņu piedāvājums liksies ļoti vilinošs. Kā vēsta mūsu tautas paruna kamēr būs aitas, būs arī cirpēji. Būsim gudri un nepārdosim savu mežu pirmajam pretimnācējam. Izvēlies uzticamus mežu pircējus, kas godīgi atbildēs uz visiem jautājumiem un samaksās norunāto naudas summu līguma slēgšanas brīdī.

7. Kādi dokumenti jāsakārto, lai veiksmīgi pārdotu mežu?

Vēlies visus dokumentus kārtot pats vai uzticēt šo darbu profesionāļiem? Ja vien tā nav kārtējā reize, kad Tu pārdot mežu, tad visa dokumentācija var sagādāt pamatīgas galvassāpes.

Četras pamata “ne”izdarības dokumentācijā:

 • nenokārtota mantojuma lieta
 • nepabeigta īpašuma dalīšana (nenostiprinātas īpašumtiesības zemesgrāmatā)
 • nenodzēstas kredītsaistības
 • nederīga meža inventarizācija (pamatdokuments, kas satur galveno informāciju par Tava meža īpašumu)

Ja vēlies pārdod mežu raiti un veiksmīgi, visiem ar mežu saistītiem papīriem, īpašumtiesībām u.c saistītām lietām ir jābūt oficiāli sakārtotām. Tāpat kā lietvedis kārto priekšnieka dokumentus, tā arī profesionāļi sakārtos Tavus.

8. Piedāvā mežu vairākiem pircējiem

Pārdodot mežu, iesakām to piedāvāt vairākiem pircējiem, lai varētu salīdzināt cenas un izvēlēties visizdevīgāko piedāvājumu. Mūs praksē ir bijuši vairāki tādi gadījumi, kad, piemēram, piedāvājam īpašniekam 60 000 EUR par īpašumu un īpašnieks ir pārsteigts (maigi izsakoties!), jo jau grasījās pārdot mežu citam pircējam par 35 000 EUR.

9. Kā tikt neapkrāptam ar nodokļiem?

Pārdodot mežu, valstij jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis, kas svārstās no 7,5-20% atkarībā no meža pārdošanas veida. Bieži vien saskaramies ar gadījumiem, kad negodprātīgi pircēji meža īpašniekiem noklusē to, ka no pārdošanas cenas jāmaksā nodoklis, un īpašnieks to saprot pēc gada, kad VID jau ir aprēķinājis soda naudu un saņemtā nauda ir iztērēta.

Nodokļi, pārdodot ciršanas tiesības

Pārdodot ciršanas tiesības, pārdevējam tiek piemērota ienākuma nodokļa 7,5% likme no visas pārdošanas  summas, ko pircējs uzreiz ietur un pārdevēja vietā deklarē VID un pēc tam samaksā šo summu valsts kasē.

Piemēram, Pēteris pārdod SIA „Hansaprojekts” cirsmu par 10000 EUR. Tad uz bankas kontu viņš saņem 9250 EUR. Atlikušos 750 EUR  SIA „Hansaprojekts” ir pienākums samaksāt valsts kasē kā Pētera iedzīvotāja nodokli un šo darījumu arī deklarēt VID.

Nodokļi, pārdodot meža īpašumu

Pārdodot meža īpašumu tiek piemērota 20% likmi no  īpašuma pārdošanas summas un iegādes vērtības starpības. Lai noteiktu meža zemes iegādes vērtību, likumā ir paredzēti vairāki kritēriji atkarībā no tā, vai zeme iegūta mantojumā, dāvinājumā, denacionalizācijā, pirkumā vai citādi.

Meklē palīdzību pie speciālista

Pārdodot meža īpašumu pārdevējam pašam pārdevējam ir jāiesniedz VID deklarācija par gūto ienākumu un pašam jāsamaksā ienākuma nodoklis. Pārdodot mežu mums, mēs klientam palīdzam sastādīt deklarāciju, veikt nodokļa aprēķinu un ieteikt izdevīgākos variantus.

Ja esat izlēmuši pārdot mežu, tad iesakām konsultēties ar labākajiem nozares profesionāļiem, kas izstāstīs visu nepieciešamo un ieteiks labākos risinājumus no nodokļu maksāšanas aspekta.